WordPress Resim Boyutlandırma

1.431 views


Merhaba,

Bugün ki yazımızda sizlere otomatik resim boyutlandırmayı anlatacağım. Sizlerde benim gibi sürekli tema değiştiriyorsanız taktir edersiniz ki temalara göre görünen tekil yazılarda resimler çerçeveden taşmaktadır, konuya büyük gelmektedir. Bu gibi sorunları kökten çözebileceğiniz bir sistem mevcut. Eklenti önermiyorum çünkü her eklenti sistemde yavaşlamaya yol açmaktadır ve site hızı açısından seo da size zarar verir. Bundan dolayı eklentisiz olarak işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

Eklenecek Yer: Kullandığınız temanın .css dosyasıdır(Genelde style.css dosyasıdır). Ekleyeceğimiz kod site deki bütün yazılarda resmi otomatik olarak boyutlandıracaktır. Burada ki max-width resmin genişliği, enidir, ben siteme uygun olarak 450 Px tanımladım sizlerde kendi sitenize göre düzeltebilirsiniz. Height değeri yükseklik, boyudur bundan dolayı çokta önemli değil. Dilerseniz kendi değerinizi “auto;” yazan yere girebilirsiniz.

Kodu css şablonunda ki “theposts” idi, tam altına “theposts img” divi olarak ekledim. Temanıza göre değişkenlik gösterebilir. Eğer sizde “thepost” idi si yok sa .post idi sinin altına eklemeniz yeterli olacaktır.

Gerekli Kod:

.theposts  img{
max-width: 450px;
height : auto;
}

 

Ayrıca resimleriniz hem otomatik ufalsın hemde yazıda otomatik ortalansın isterseniz aşağıdaki kodu yukarıdaki yönerge ile ekleyebilirsiniz.

 

Gerekli Kod:

.theposts img{
max-width: 450px;
height: auto;
display: block;
margin-left: auto;
margin-right: auto;
}

 

 

 

WordPress Resim Boyutlandırma (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. merhaba web sitenizde ana sayfadaki thumnail larda nasıl resimleri boyutlandırdınız yani resmin sonuna manset.jpg?resize=158%2C120 gibi kodu nasıl eklediniz

  • Öncelikle merhaba onu transparan bir arka resimde tasarladım büyük bir şekilde boyutlandırıyorum ondan sonra photoscapede boyutlarıyla oynayabiliyorum.
   googleye photoscape yazıp oradan bulup indirebilirsin. Düzenle bölümünde yeniden boyutlandır seçeneği mevcut

   • resimleri bilgisayarda boyutlandırmayı demiyorum. url da boyutlandırmadan bahsetmiştim yani web site thumnail resminin gerçek boutu 600px diyelim siz bunu url da 100×100 yapmışsınız.
    ?resize=158%2C120
    wordpress jetpack photon var galiba onu nasıl web sitenize entegre ettiniz

    • Bu çok fazla teknik detaya giriyor 🙁 Mehmet çalışır yani öz abim şuan vatani görevini yapmakta. Bu sorunuzu ona ileteceğim bir cevap geldiğinde size bu yorum altından bilgilendirme yaparım olur mu ?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın