İnternet sitenizi sosyalleştirmenin en kolay 5 yolu

487 views
social-media-branding

Belirli seviye üzerindeki şirketler için artık sosyal medya entegrasyonu konusu problem olmaktan çıkmış olmasına rağmen, küçük işletmeler için durum hala pek iç açıcı değil.

Bu işe odaklı çalışanlar olmadığı için bu iş gözde büyütülüyor ve harekete geçilmiyor. En basit haliyle internet sitesi-sosyal medya entegrasyonunda yapılması gereken 5 şeyi paylaşmak istiyorum.

1- Paylaşım butonları ve takip butonları

İşimiz kullanıcılar için bir şeyleri kolaylaştırmak, kullanılabilir kılmak. İnternet sitemizin içerisinde yer alan bir şey kullanıcının ilgisini çekebilir ve arkadaşlarıyla paylaşmak isteyebilir. Bu nedenle en popüler mecralarda bu içeriğinizin paylaşılabilir olmasını sağlayın.

Sosyal ağlarda aktif olduğunuzu varsayarsak internet sitenizden sosyal medya hesaplarınıza da takipçi kazandırma şansınız varken neden değerlendirmeyesiniz? Mutlaka sizi nerelerden takip etmeleri gerektiğini belirtin ve takip butonlarını ekleyin. Böylece resmi hesaplarınızın neler olduğunu da göstermiş olur ve sahte hesapları atlatmış olursunuz.

Screen Shot 2015-05-11 at 14.09.06

2- Sosyal medya hesaplarıyla giriş izni 

Eğer internet sitenizde üyelik gerektiren bir işleminiz varsa (sipariş vermekten tutun yorum yapmaya kadar) mutlaka ama mutlaka sosyal medya hesaplarıyla üye olma/giriş yapma imkanı sağlayın. Bu sayede üye/giriş sayısındaki artışı göreceksiniz. Kullanıcılar tek tuşla üye olmayı severler, form doldurmak istemezler.

c9ywmvewhigwqwslbhx0qo-ux5hhxrisbp4wy8lxwocjcbzzhkn0pfkloesjkt8qlifmc7oyojd4mjkwmqoe9i_rpornsn_9u7ze39xb7sxdcmywf-nzr4n5jplht-6d32ubp0i

3- Videonun gücüne inanın

Video, gerçekten en büyük iletişim ve etkileşim kanallarından biridir. Bu nedenle bu gücü kullanın. Eğer bir şeyi video ile anlatabiliyorsanız anlatın ve sitenize ekleyin. Eğer çok kısa bir şekilde anlatma imkanınız varsa çok daha iyi çünkü Vine ve Instagram video özellikleri sizin için hayat kurtarıcı olacaktır. O platformlardan birinde veya ikisinde de videonuzu hazırlayın ve sitenize/blogunuza ekleyin. Böylece hem o mecralardaki aktifliğiniz artacak hem de ziyaretçiniz sizi oralardan da takip edebilecek.

4- Instagram görsellerinizi kullanın

Instagram, etkileşimin en yoğun olduğu mecradır dersek yanlış olmaz sanırım. Bu etkileşimden payınızı alabilmek için içeriklerinizde kullanacağınız görselleri instagram’dan embed ederek çok daha fazla etkileşim kazanabilirsiniz. Bu yöntem en çok bloglarda işe yarar. Şirket blogunuzda veya kişisel blogunuzda mutlaka bu yöntemi kullanın.

5- Ziyaretçilerinizi takipçi sayınızla etkileyin, onları ikna edin

Her ne kadar doğru bir kıstas olmasa da takipçi sayısı hala bir çok kullanıcı için önemli ve etkileyici bir şeydir. İnternet sitenize, blogunuza takipçi sayılarınızı da gösteren kutuları eklerseniz ziyaretçiler bundan etkilenerek sizi takibe alabilirler. Bu bir nevi ikna veya “bizi takip edin iyiyiz biz” demenin kanıtı da olabiliyor.

Screen Shot 2015-05-11 at 14.24.44

Tüm bunları yaparak hem sosyal medya çalışmalarınızı daha faydalı hale getirmiş olursunuz hem de internet sitenizi ziyaret eden kişileri kazanma ihtimalinizi artırmış olursunuz. Sizce sosyal medya-internet sitesi engtegrasyonu için kolaylıkla yapılabilecek başka neler var?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın