Cildinize Faydalı Olacak 5 Etkili Yöntem

832 views

1.Kabartma tozu maskeleri ile iltihaplara son verebilirsiniz

kabartma maske toz-1

Antiseptik olan kabartma tozu aynı zamanda açık yerlerin iltihap kapmaması için birebir. Ph seviyesini dengeliyor, ölü hücreleri yok ediyor, akne problemleriyle mücadele ediyor.
Bir çay kaşığı kabartma tozunu bir çay kaşığı limon suyuyla birleştirin ve oluşan karışımı yüzünüze sürün ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir iki kez yapabilirsiniz. Aynı zamanda kabartma tozu ile balı karıştırabilirsiniz.

2. Aloe Vera ile yara izlerini azaltın

mask aloe

Bir diğer antibakteriyel madde, aloe vera akneye sebebiyet veren bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Yara izlerinin tedavisinde en hızlı etki gösteren maddelerden biridir. Aynı zamanda yeni hücre üretimi yapabiliyor.
Yarım saat yaralı yerlerinize sürün ve bir süre sonra ılık su ile yıkayın. Bir kaç kere uygularsanız farkı fark edeceksiniz.

3. Bal maskesi ile pürüzlerden kurtulun

bas maskessiii

Bal en güzel nemlendirici aynı zamanda antibakteriyel.

Saf balı yüzünüze sürün ve bir süre sonra ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz veya haftada 4 kez yaparsanız da iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Balı bir miktar un ile birleştirip yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz. Yirmi dakika bekleyin ve yıkayın muhteşem bir cilde sahip olacaksınız.

4. Zerdeçal ile lekelerinizi azaltın

maske zerdecasl

Evet belki biraz garip gelebilir kulağınıza ama zerdeçal doğal bir antiseptik ve yüzünüzdeki lekeler için birebir. Aynı zamanda alerjiden kaynaklı yara izlerine de iyi geliyor.
Bir kaşık zerdeçal tozu ile ananas suyunu birleştirerek bir maske kıvamına getirebilirsiniz.

Daha sonrasında yüzünüze sürün ve kuruyana kadar sabit bir şekilde bekleyin. Yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve bu uygulamayı haftada 2-3 kez yapın.
Bu uygulamayı zerdeçal ve su veya süt ile de birleştirebilirsiniz. Ama iyi karıştırdığınızdan emin olun.

5. Limon kullanarak yüzünüzde çıkan sivilceleri söndürebilirsiniz

maske limon için

Limonun içindeki asitler cildinizi temiz ve sağlıklı kılmak için birebir, aynı zamanda ölü hücreleri yok etmek için de kullanılıyor. İçerisinde ki c vitamini sayesinde siyah noktalarınızın azalmasına yardımcı oluyor. Cildinizin tonunu sabitlemek için de kullanılıyor.

Peki nasıl kullanacağız?
Taze sıkılmış limon suyunu tüm yüzünüze ve boynunuza sürün ve on dakika o şekilde bekleyin. Yüzünüzde hafif bir yanma hissedebilirsiniz ama merak etmeyin, bu normal. On dakika sonra yıkayın.

Limon seansınız bittikten sonra yüzünüze sakinleştirmek için salatalık parçaları koyabilirsiniz. Bunu haftada iki kere yapabilirsiniz. İsterseniz yüzünüze sürdüğünüz limon suyunun içerisine bir çay kaşığı bal koyup bu uygulamayı yapabilirsiniz.

maske salatalık

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın